اداره کل هواشناسی استان تهران
 
En
حضرت علی (ع ) :هر چیز دارای سیماست ، سیمای دین شما نماز استشعار سال 2019 سازمان جهانی هواشناسی : خورشید، زمین و هوا.......شعار سال 1398: رونق تولید
اخبار
کاربرد اطلاعات هواشناسی در موفقیت عملیات های دفاع مقدس
مدیر کل هواشناسی استان تهران: کاربرد اطلاعات هواشناسی در موفقیت عملیات های دفاع مقدس موثر بود

مدیر کل هواشناسی استان تهران در گفتگو با روابط عمومی این اداره  کل به مناسبت هفته بزرگداشت دفاع مقدس گفت: در دوران دفاع مقدس، یکی از علل موفقیت عملیات ها اطلاع و آگاهی فرماندهان از وضعیت جوی منطقه بود.

یحیی زارع افزود: یکی از پارامترهای لجستیکی در عملیات نظامی ،توجه به وضعیت و پیش بینی های جوی منطقه عملیات است، به عنوان مثال سمت و سرعت باد و حتی وزش یک نسیم ملایم بر مسیر گلوله تاثیر می گذارد و هر قدر مسافت هدف دورتر باشد، وزش باد یا نسیم عمود بر محور تیراندازی، گلوله را از هدفش بیشتر منحرف می کند.

وی با ذکر مثالی از زمان جنگ گفت:چون عراق از انواع گاز های شیمیایی استفاده میکرد و این گاز در هوا منتشر می شود،رزمندگان با اطلاع از جهت وزش باد ،در جهت خلاف سمت باد قرار می‌گرفتند تا آسیب گازهای شیمیایی کمتر باشد.

 وی اضافه کرد: یکی از عملیات های بسیار مهم در منطقه شلمچه،عملیات کربلای 4بودکه به دلیل عدم توجه به پیش بینی های هواشناسی،بارش باران و باتلاقی شدن منطقه،عملیات موفقیت آمیز نبود.

زارع  افزود: پانزده روز بعد از کربلای 4 ، در نوزدهم دی ماه سال 1365عملیات کربلای 5 برگزار شد و با توجه به اطلاع فرماندهان از وضعیت جوی، با یاری خداوند عملیات موفق شد.

وی گفت: سمت و سرعت باد،بارش های احتمالی و دمای هوا در تردد خودروها و نیروهای انسانی اهمیت زیادی داشت که همکاران دیده‌بان ما در ایستگاههای مرزی مستقر بودند وروز به روز و ساعت به ساعت پارامترهای هواشناسی به هوا فضای سپاه و ارتش  ارسال می‌شد.

مدیر کل هواشناسی استان تهران در پایان گفت:استفاده از اطلاعات هواشناسی در توفیق و توسعه بسیاری از عرصه ها، نظیر عرصه اقتصاد،کشاورزی، دفاعی ، گردشگری و ...نقش کلیدی دارد.

 
 
تاریخ: 1397/07/04
تعداد بازدید: 522
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات
ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal