اداره کل هواشناسی استان تهران
 
En
حضرت علی (ع ) :هر چیز دارای سیماست ، سیمای دین شما نماز استشعار سال 2019 سازمان جهانی هواشناسی : خورشید، زمین و هوا.......شعار سال 1398: رونق تولید
اخبار
تغییر اقلیم، امنیت ملی را تهدید می کند
رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: تغییر اقلیم می‌تواند تهدیدی برای امنیت ملی کشور باشد، بنابراین باید از فرصت‌های احتمالی برای ایجاد شرایط زندگی بهتر استفاده کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور؛ دکتر داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور، یکشنبه 8 مهر 1397 در حاشیه آیین گشایش «کارگاه اعتبارسنجی برنامه مدیریت پایدار جنگل در ایران» گفت: در 50 سال گذشته میانگین بارش در ایران 50 میلیمتر کاهش پیدا کرد؛ به طوری که از سال های 87 -1386 با پدیده خشکسالی روبرو شدیم و به مدت 11 سال (از 1387 تا 1396) ترسالی نداشتیم و پارسال نیز خشک‌ترین سال را گذراندیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی، از ارزیابی پیوسته اثرات تغییر اقلیم در بخش های مختلف کشور، سازگاری با آن و استفاده از فرصت‌های احتمالی، تلاش و برنامه ریزی برای رفع اثرات زیانبار آن، کاهش تولید گازهای گلخانه ای و استفاده از انرژی های پاک و تجدیدپذیر به عنوان راهکارهای مقابله با تغییر اقلیم یاد نمود.

دکتر پرهیزکار با اشاره به ارزیابی پیوسته و مستمر سازمان متبوع خود از تغییر اقلیم در بخش های مختلف، گفت: شواهد نشان می‌دهد ادامه این روند می‌تواند باعث مهاجرت روستاییان به شهرها شود.

وی با بیان این‌که "ما نباید با تغییر اقلیم سر جنگ داشته باشیم"، رویکرد سازگاری با تغییر اقلیم و استفاده از فرصت‌های احتمالی برای تسهیل شرایط زندگی را توصیه نمود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور، پیش‌بینی بیشترین افزایش دما و افت بارش برای منطقه زاگرس را یک تهدید جدی برای جنگل‌های کشور قلمداد نمود و افزود: به سبب خشکسالی مستمر در بخش‌های مختلف، جنگل‌ها آمادگی بیشتری برای آتش سوزی دارند.

این مسئول تصریح نمود: در صورت عدم تعهد کشورها در معاهده پاریس در خصوص کاهش تولید گاز گلخانه ای؛ در سال 2100 شاهد افزایش پنج درصدی میانگین دمای جو خواهیم بود.

دکتر پرهیزکار بر بازنگری پروژه‌های عمرانی براساس تغییرات اقلیمی تاکید و اضافه کرد: باید کمک کنیم عامل اصلی تغییر اقلیم که همان دی‌اکسید‌کربن است، کاهش یابد و در این راستا باید به سمت استفاده از انرژی‌های پاک همچون انرژی آب، باد، زمین گرمایی، اتمی و غیره گام برداریم که باعث کاهش مصرف نفت نیز می‌شود.

تاریخ: 1397/07/10
تعداد بازدید: 498
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات
ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal