اداره کل هواشناسی استان تهران
 
En
حضرت علی (ع ) :هر چیز دارای سیماست ، سیمای دین شما نماز استشعار سال 2019 سازمان جهانی هواشناسی : خورشید، زمین و هوا.......شعار سال 1398: رونق تولید
اخبار
مدیر کل هواشناسی استان تهران مطرح کرد: سه عامل بر اقلیم استان تهران اثرگذار است
مدیر کل هواشناسی استان تهران مطرح کرد: سه عامل بر اقلیم استان تهران اثرگذار است

مدیر کل هواشناسی استان تهران گفت: این استان حد فاصل منطقه کوهستانی و دشت قرار دارد و وجود رشته کوه البرز، بادهای مرطوب غربی و وسعت استان، سه عامل تاثیر گذاربر اقلیم این استان است.

 

یحیی زارع در گفتگو با روابط عمومی هواشناسی استان تهران گفت: در نواحی مختلف استان تهران به علت موقعیت ویژه جغرافیایی، آب و هوای متفاوتی شکل گرفته‌است.

 وی با بیان این که سه عامل جغرافیایی در ساخت کلی اقلیم استان تهران نقش موثری دارند افزود:مناطقی مانند دشت قزوین، کویر قم و مناطق خشک استان سمنان که مجاور استان تهران قرار دارند، از عوامل منفی تاثیر گذار بر هوای استان تهران هستند و موجب گرما و خشکی هوا، همراه با گرد و غبار می‌شوند.

زارع افزود: در کنار تاثیر منفی مناطق کویری مجاور استان،رشته کوههای البرز، موجب تعدیل آب و هوا می‌شود وبادهای مرطوب و باران زای  غربی، نقش موثری در تعدیل گرمای سوزان بخش کویری دارند ولی تاثیر آن را خنثی نمی‌کنند.

وی یادآور شد:آب و هوای تهران متأثر از کوهستان در شمال و دشت در جنوب است و این شرایط سه اقلیم را در استان تهران رقم زده است.

وی با بیان انواع اقلیم در استان تهران گفت: یکی از اقلیم های استان تهران،اقلیم ارتفاعات شمالی است که در ارتفاع بالای ۳۰۰۰ متر قرار گرفته و دارای  آب و هوایی مرطوب و نیمه مرطوب ، سردسیر با زمستان‌های بسیار سرد و طولانی است.

زارع گفت: اقلیم دوم،اقلیم کوهپایه است که در ارتفاع دو تا هزار متری از سطح دریا قرار گرفته و دارای آب و هوایی سردسیرو نیمه مرطوب است که شهرهای فیروزکوه،دماوند،لواسان، و آبعلی در این اقلیم قرار دارند.

وی اضافه کرد: اقلیم سوم در ارتفاعات کم تر از ۱۰۰۰ متر واقع شده‌که نیمه خشک و خشک  است و زمستان‌های کوتاه و تابستان‌های گرم، دارد.

وی افزود:هر چه ارتفاع کاهش می‌یابد، خشکی محیط بیشتر می‌شود و مناطقی از  ورامین، شهریار و جنوب شهرستان کرج متاثر از این شرایط هستند.

مدیر کل هواشناسی استان تهران اضافه کرد: از نظر فصلی، هوای تهران در زمستان، تحت تاثیر سامانه پر فشار شمالی یا همان سامانه سیبری است که باعث شده‌است در این فصل هوا در قسمت‌های مرکزی و جنوبی معتدل و در قسمت‌های شمالی شهر سرد باشد، به طوریکه در این قسمت‌ها، دمای هوا در زمستان بارها به زیر صفر می‌رسد.

وی افزود: در تابستان، اقلیم تهران بیشترین تاثیر را از سیستم کم فشار حرارتی کویر مرکزی دارد که سبب گرمی و خشکی هوای تهران می‌شود.

تاریخ: 1397/08/29
تعداد بازدید: 606
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات
ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal