اداره کل هواشناسی استان تهران
 
En
حضرت علی (ع ) :هر چیز دارای سیماست ، سیمای دین شما نماز استشعار سال 2019 سازمان جهانی هواشناسی : خورشید، زمین و هوا.......شعار سال 1398: رونق تولید
اخبار
سهم 100 درصدی بارش های پاییزی در استان تهران
پر بارشی های پاییزی تأثیر چندانی در خشکسالی های انباشته سالهای اخیر در استان تهران ندارد.

به گزارش روابط عمومی و به نقل از اداره تحقیقات هواشناسی استان تهران ، در مهر و آبان امسال استان تهران سهم 100 درصدی بارش های پاییزی را دریافت کرده است. ولی پر بارشی های پاییزی تأثیر چندانی در خشکسالی های انباشته سالهای اخیر ندارد.

بر اساس اعلام مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور بارش سال زراعی جاری ( 98-97) در استان تهران تا تاریخ 28/08/97 و مقایسه آن با سال زراعی گذشته و میانگین بلند مدت استان و شهرستان های تهران نشان می دهد، توزیع بارش در دو ماهه اول پاییز 97 به گونه ای بوده است که تمامی شهرستان های استان تهران بارش بیشتر از میانگین بلند مدت خود دریافت نموده اند بطوری که مجموع بارش کل استان حدود 78 درصد بیشتر از بارش نرمال مهر و آبان در بلند مدت بود. بارش های پاییزی سهم 27 درصدی از بارش های کل سال زراعی را دارد که ماه مهر 3 درصد، ماه آبان 11 درصد و ماه آذر 13 درصد از سهم بارشی را به خود اختصاص می دهند.

 از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون استان تهران 29/1 درصد بارش یک سال کامل آبی را دریافت نموده است. از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون میزان بارش 76/7 میلی متر بوده است که نسبت به سال زراعی گذشته 66/7 میلی متر و نسبت به بلند مدت 37/0 میلی متر افزایش نشان می دهد.

 با توجه به اینکه آمار و اطلاعات فوق که نشان دهنده افزایش بارش ها در دو ماهه اول پاییز می باشد اما بارش های مداوم پاییزی در استان تهران، کمبود بارش های سالهای اخیر را جبران نمی کنند .

طی 10 سال گذشته وضعیت بارش های استان تهران ( بجز سال 1390 ) پایین تر از وضعیت بارش های نرمال استان به ثبت رسیده است. لذا خشکسالی های انباشته در 10 سال منتهی به سال زراعی جاری نشان از تنش آبی و پایین رفتن آب در سفره های زیر زمینی و سد های استان تهران دارد و برای جبران این دوره خشک حداقل 10 سال باید با ترسالی و بارش های بیشتر از نرمال همراه باشیم تا این خشکسالی انباشته و تاثیرات آن در سفره های زیر زمینی و سدها بر طرف کند . به همین دلیل مدیریت مصرف آب یکی از نکاتی است که در تمام طول سال برای گذر از این وضعیت ، بسیار ضروری و لازم می باشد.

تاریخ: 1397/09/06
تعداد بازدید: 582
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات
ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal